Оплата праці працівників освіти за період призупинення занять у навчальних закладахУправління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України повідомило, що в разі прийняття керівниками закладів освіти та органами місцевого самоврядування рішень про призупинення роботи відповідних закладів освіти за працівниками цих закладів має зберігатися заробітна плата.

Відповідно до пункту 77 Інструкції про порядок обчислення середньої заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 р. № 102,якщо в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя причин, оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої під час тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.

Якщо такої роботи немає, час простою оплачується в порядку і розмірах, визначених статтею 113 КЗпП. Згідно з цією статтею час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

У той же час пунктом 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016–2020 роки визначено, що сторони Угоди рекомендують керівникам установ та закладів освіти забезпечити оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу); оплату праці вчителів, вихователів, включаючи вихователів груп продовженого дня, музичних керівників, викладачів, інших педагогічних працівників навчальних закладів у випадках, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови тощо), із розрахунку заробітної плати, встановленої під час тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства. Відповідно до пункту 1.4 Угоди положення цього документа діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти і осіб, які навчаються, та які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня.

Тому за час вимушеного простою не з вини працівників за ними має зберігатися середня заробітна плата, але не менше посадового окладу.